Oglas

"Grad smrdi"

Mostar se guši u dimu s Uborka: Građani pod maskama, mještani blokirali kamione s otpadom

author
D. B.
23. jun. 2026. 12:41
deponija uborak požar
Belmin Krhan

Požar na mostarskoj deponiji Uborak i dalje je aktivan, a gust dim koji se širi prema okolnim naseljima i gradu Mostaru izaziva zabrinutost među građanima.

Oglas

Kako je s terena izvijestila reporterka N1 Dženana Kamenić Puce, vatrogasci su i dalje angažirani na gašenju požara, ali njihove mogućnosti su ograničene.

Prema riječima zamjenika komandira vatrogasne jedinice, vatrogasci trenutno prvenstveno nadziru teren kako bi spriječili dalje širenje požara. Gradonačelnik Mostara jutros je, nakon sjednice Kriznog štaba Grada Mostara, izjavio da su vatrogasci praktično nemoćni te da će se na deponiju nanositi nasip kako bi požar bio lokaliziran.

Mostar se jutros probudio pod gustim dimom i zagađenim zrakom. Građani su ogorčeni i ističu da je noć bila izuzetno teška zbog preporuka da se prozori drže zatvorenima i da se ograniči boravak na otvorenom. Istovremeno, visoke temperature dodatno otežavaju situaciju.

Mnogi navode da je gotovo nemoguće provjetravati prostorije ili koristiti klima uređaje zbog nesnosnog smrada koji dolazi s deponije.

Na ulicama grada primjetan je veliki broj građana s maskama. Smatraju da cijenu dugogodišnjeg nerješavanja problema deponije Uborak sada plaćaju upravo stanovnici Mostara, i to vlastitim zdravljem. Podsjećaju da deponija nema potrebne dozvole te da vlast nije uspjela ili nije željela riješiti pitanje sanacije, izmještanja ili pronalaska nove lokacije za odlaganje otpada.

Posebno zabrinjava činjenica da su među najugroženijima srčani i plućni bolesnici, trudnice, djeca i starije osobe, kojima je preporučeno ograničavanje boravka na otvorenom zbog izrazito zagađenog zraka.

Iz udruženja Eko akcija upozoravaju da samo ograničavanje kretanja nije dovoljno te traže izmještanje najugroženijih grupa stanovništva iz područja koja se nalaze u neposrednoj blizini deponije.

Podsjetimo, jučer je proglašeno vanredno stanje i tehničko-tehnološka nesreća, a jutros je ponovo zasjedao Krizni štab Grada Mostara.

Gradonačelnik Mostara izjavio je da je većina deponija u Bosni i Hercegovini ponudila privremeni prihvat otpada iz Mostara dok se ne pronađe trajno rješenje.

Istovremeno, jutros je u naselju Vrapčići došlo do protesta mještana nakon što je otpad počeo biti odlagan u blizini bazena, uz Mostarsko jezero. Mještani su se brzo okupili, blokirali prilaz i spriječili dalje odlaganje otpada.

Gradonačelnik je pojasnio da je riječ o privremenom odlagalištu te da je plan da se otpad s te lokacije pretovara i transportira prema drugim gradovima u Bosni i Hercegovini.

Na mjestu događaja okupili su se građani, vijećnici Gradskog vijeća Mostara i zastupnici u Skupštini Hercegovačko-neretvanskog kantona.

Čamo: Građanima niko ne može objasniti da će se otpad samo pretovarati

Vijećnik Gradskog vijeća Mostara Enis Čamo kazao je da su građani jutros obavijestili vijećnike o pokušaju odlaganja otpada te da su oni dužni stati uz građane i biti njihov glas.

Istakao je da je prethodni dan proveo na deponiji Uborak, gdje su vatrogasci, radnici deponije i mještani nadljudskim naporima uspjeli lokalizirati požar, iako on i dalje tinja.

„Neki stručnjaci kažu da to može trajati mjesecima“, rekao je Čamo.

Dodao je da je donesena odluka da se žarište zatrpava materijalom sa separacije, ali da građanima nije moguće objasniti da se na lokaciji kod Mostarskog jezera neće odlagati otpad.

„Nećemo sigurno dozvoliti da se ovdje odlaže otpad. Krizni štab jeste donio odluku da se vrši pretovar na kamione koji će dalje voziti prema drugim deponijama, ali ljudi godinama nose teret ovog problema i niko im ne može objasniti da će se ovdje samo pretovarati otpad“, rekao je.

Naglasio je da mještani neće dozvoliti takvu aktivnost te da je potrebno bolje komunicirati odluke Kriznog štaba kako bi se izbjegle situacije poput jutrošnje.

Govoreći o protekloj noći, Čamo je kazao da su pojedini građani napustili svoje domove, dok su oni koji su ostali morali držati prozore zatvorenima.

„Moramo se izboriti s ovim problemom. Svima nam je cilj da se ovo što prije riješi“, poručio je.

Na pitanje o mogućnosti održavanja vanredne sjednice Gradskog vijeća, rekao je da možda nije neophodna u ovom trenutku, ali da bi komunikacija između Kriznog štaba i vijećnika svakako bila korisna.

Govoreći o dugogodišnjem problemu deponije Uborak, Čamo je istakao da ne želi politizirati situaciju.

„Želim da izađemo na teren i da što prije riješimo ovaj dim i ovo trovanje“, rekao je.

Zalihić: Rezultati šest godina nerada danas su vidljivi u dimu nad Mostarom

Zastupnik u Skupštini Hercegovačko-neretvanskog kantona Arman Zalihić smatra da je izostao adekvatan krizni plan, ali i da se posljednjih šest godina nije ozbiljno radilo na rješavanju problema deponije Uborak.

„Kada smo prije pet, šest ili sedam godina upozoravali na ove probleme, etiketirali su nas kao populiste. Danas vidite plodove rada gradske vlasti – ovaj dim i ovaj požar“, rekao je Zalihić.

Ocijenio je da je gradska vlast nakon jedne katastrofe pokušala proizvesti drugu, organiziranjem pretovara otpada na drugoj lokaciji na području grada.

Prema njegovim riječima, samo zahvaljujući reakciji građana Vrapčića i Potoka spriječena je realizacija tog plana.

Zalihić smatra da lokacija kod Mostarskog jezera nije adekvatna za pretovar otpada, posebno jer je prostornim planom predviđena kao turistička zona.

Također je doveo u pitanje zakonitost odluke Kriznog štaba te je, kako kaže, o tome obavijestio Federalnu upravu za inspekcijske poslove i kantonalnu okolišnu inspekciju.

Komentirajući navode iz saopćenja Grada Mostara, u kojem se dio odgovornosti pripisuje aktivistima inicijative „Jer nas se tiče“, Zalihić tvrdi da je odgovornost isključivo na upravi JP Deponija i gradskoj administraciji.

„Plan prilagodbe nije urađen kako treba. Da jeste, niko ga ne bi mogao osporiti na sudu“, rekao je.

Podsjetio je da se o planovima sanacije i prilagodbe deponije raspravljalo još prije šest godina, ali da nijedan od predviđenih modela nije implementiran.

„Ne čudi me ova ekološka katastrofa. Najgore je što posljedice snose građani Mostara, posebno djeca i trudnice“, naglasio je.

Kritizirao je i reakciju Zavoda za javno zdravstvo HNK, ocijenivši da građani nisu dobili dovoljno detaljne zdravstvene preporuke.

Uzrok požara još nije poznat

Uzrok požara na deponiji Uborak još uvijek nije utvrđen.

U istragu se uključio i MUP Hercegovačko-neretvanskog kantona, koji radi na utvrđivanju okolnosti pod kojima je došlo do izbijanja požara.

Građani očekuju hitne reakcije nadležnih institucija, upozoravajući da su zrak i smrad u pojedinim dijelovima grada gotovo nepodnošljivi, posebno u jutarnjim i večernjim satima.

Na snazi su preporuke o zatvaranju prozora, nekorištenju klima uređaja te izbjegavanju korištenja vode iz bunara i otvorenih izvorišta.

┈➤ Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android /iPhone/iPad

Više tema kao što je ova?

Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare

Pratite nas na društvenim mrežama